:::: MENU ::::

Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

Gimnazjum nr 1
im. Ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

O1 września 2016

Na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2016/2017 mieliśmy zaszczyt gościć prof. Jana Tadeusza Dudę, radnego sejmiku województwa małopolskiego V kadencji i ojca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dr Andrzeja Dudy.

  17 września 2016

Uczniowie z klas 3d i 1e pod opieką pani Grażyny Bijak, pana Marka Choińskiego i pana Mirosława Maronia wzięli udział w obchodach 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dnia Sybiraka. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej w intencji wszystkich Ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz poległych za wolność ojczyzny. Następnie uczniowie złożyli kwiaty pod Krzyżem Pamięci Narodowej i Tablicą Zesłańców Sybiru oraz wysłuchali Apelu Pamięci. Uroczystości zorganizował IPN i Kuratorium Oświaty oraz Związek Sybiraków i Związek Piłsudczyków.

  18-24 września 2016 

W dniach 18-24 września 2016 grupa 55 uczniów Gimnazjum nr 1 z klas drugich i trzecich pod opieką p. Katarzyny Kosowskiej-Mizery, p. Ewy Bieli i p. Katarzyny Prokopiak przebywała na wycieczce we Francji i Szwajcarii. Program pobytu obejmował zwiedzanie ośrodka badawczego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, zwiedzanie Genewy, Yvoire i Annecy. Pomysłodawcą wyjazdu i jednocześnie przewodnikiem był absolwent naszego gimnazjum, a obecnie student Politechniki Warszawskiej i pracownik CERN-u - Mateusz Mateja. Uczestnicy wycieczki, podzieleni na grupy, obejrzeli dwa olbrzymie detektory cząstek - CMS (Compact Muon Solenoid) i ATLAS znajdujące się na obwodzie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Widzieli także centrum sterowania AMS (Alphamagnetic Spectrometer) urządzenia  umieszczonego na stacji kosmicznej i badającego cząstki promieniowania kosmicznego. W kolejnym dniu oglądano pierwszy  cyklotron zbudowany w CERN-ie w latach 60-tych, obecnie już niedziałający, ale dający wyobrażenia o tym, jak bardzo zmieniła się technika i stan wiedzy fizycznej na przestrzeni lat. W Data Centre podziwiano setki komputerów dokonujących obliczeń i opracowujących wyniki badań uzyskanych z detektorów  umieszczonych na LHC. Zwieńczeniem wizyty w CERN-ie były dwie interaktywne wystawy: Microcosm i The Universe of Particles. Dwa popołudnia spędzono w malowniczych miejscowościach nad Jeziorem Genewskim. Yvoire - to średniowieczna wioska rybacka licząca obecnie 432 mieszkańców. Piętrowe kamienne domki  toną w morzu kwiatów, a w niewielkim porcie zacumowane są dziesiątki ekskluzywnych jachtów. Średniowieczny zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, gdyż jest prywatnym domem. Annecy - jest nazywane Wenecją Francji. Poprzecinane licznymi kanałami, usytuowane u podnóża Alp tętni życiem, stanowiąc atrakcję turystyczną tej części Górnej Sabaudii. Po drodze do Krakowa zatrzymano się, aby w pobliżu Zurichu obejrzeć największy wodospad w Europie - Rhein Falls. Ogłuszający grzmot i tony spienionej wody przepływającej prawie pod stopami  robią niesamowite wrażenie.Wycieczka do Francji i Szwajcarii była dla wszystkich niezwykłym i pouczającym doświadczeniem i na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

  23-29 września 2016

Aż 32 uczniów klas 2c, 2e i 2e odwiedziło w dniach Sztokholm w ramach wymiany szkolnej z dwoma zaprzyjaźnionymi szwedzkim szkołami: Aspunddens i Gardesskolan. Atrakcji w programie nie brakowało: było wspólne pieczenie czekoladowych ciasteczek,  odwiedziny w Muzeum Okrętu Vasa, Skansenie i zamku Gripsholm, przejażdżka zabytkowym pociągiem w malowniczej scenerii wzdłuż jeziora Melar i zwiedzanie sztokholmskiej Starówki. Rewizyta szwedzkich uczniów odbędzie się na wiosnę.

  27 września 2016

Całą szkołą wybraliśmy się do kina Kijów na film "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Przed filmem wysłuchaliśmy prelekcji p. dyrektora Mariusza Graniczki przypominającej nam okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

  28 września 2016

Wraz z nadejściem jesieni, na naszym szkolnym patio pojawiły się ławki, dzięki którym nasi uczniowie na ciepłych i słonecznych przerwach mają poczuć się jak na krakowskich Plantach.

  30 września 2016

Jak co roku pod koniec września, odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Poprzedzała je ponad tygodniowa barwna kampania wyborcza, podczas której liczni w tym roku kandydaci prezentowali swoje propozycje. Oto wyniki tegorocznego głosowania - skład Samorządu na rok szkolny 2016/2017:

Przewodnicząca: Weronika Ślesak 3b (92 głosy)

Zastępca: Julia Niedzielin 2c (66 głosów)

Sekretarz: Julia Czosnowska 3d (65 głosów)

Członkowie Samorządu:Mateusz Bżykot 2a (63 głosy); Jadwiga Klata 3a (40 głosów); Maciej Klima 3f (31 głosów)

  1 października 2016

W pierwszą sobotę po kolejnej rocznicy urodzin ks. Stanisława Konarskiego uroczyście obchodziliśmy jego Święto jako Patrona naszej szkoły. Najważniejszą jego częścią było ślubowanie klas I. Rozpoczęło się ono od przemarszu z Pocztem Sztandarowym na czele do kościoła OO. Bernardynów na Mszę Świętą. Następnie na sali gimnastycznej w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, Rady Szkoły i Samorządu Szkolnego uczniowie klas I złożyli ślubowanie. Po nim przyszedł czas na część artystyczną, przedstawienie „Bądźcie jak te orły,” przygotowane przez klasę 1c pod kierownictwem wychowawcy, p. Barbary Mróz i przy wydatnej pomocy rodziców. Szczególnie podobały się starannie przygotowane kostiumy, wykonane własnoręcznie przez uczniów 1c. Uroczystość ślubowania zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Było pięknie i uroczyście, sprzyjała nam nawet pogoda. Słońce i letnią jeszcze temperaturę docenili zwłaszcza uczniowie klas II i III, którzy Święto Patrona uczcili Biegiem Przełajowym na Bulwarach Wiślanych.

  1-7 października 2016

W ramach odbywającej się już od kilku lat wymiany szkolnej z Frankfurtem nad Menem gościliśmy grupę 14 uczniów ze szkoły Anne Frank Realschule. Przyjmowali ich uczniowie klasy 3a, a całość organizowały p. Bożena Janik i p. Agnieszka Węgrzycka. W  programie pobytu uczniów niemieckich  był wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie Kazimierza i byłego getta krakowskiego, Muzeum Schindlera, a także Starego Miasta, Podziemi Rynku oraz kopalni soli w Wieliczce. Oczywiście, nie mogło też zabraknąć wizyty na Wawelu. Odbyła się również gra miejska oraz spotkanie przy grillu.

  5 października 2016

To była wstrząsająca lekcja historii. Uczniowie klas III zwiedzili muzeum w byłym niemieckim (nazistowskim) obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

  14 października 2016

Święto Komisji Edukacji Narodowej – popularnie zwane Dniem Nauczyciela – dostarczyło zarówno uczniom naszej szkoły, jak i nauczycielom wspaniałej strawy duchowej. Wzięliśmy bowiem bowiem udział w koncercie Młodej Filharmonii pod batutą p. Tomasza Chmiela, w programie którego były: J. Pachelbel Kanon, J. S. Bach Koncert skrzypcowy a-moll, P. Czajkowski Polonez z opery Eugeniusz Oniegin, F. Drdla Carmen – Fantasie, a także muzyka z filmów niedawno zmarłego Andrzeja Wajdy.

  17-28 października 2016

Wszystkie klasy I  spędziły dwa tygodnie na  "Zielonej Szkole"w urokliwej nadmorskiej miejscowości - Sianożętach k. Kołobrzegu.  Program pobytu obfitował w różne atrakcje. Oprócz normalnych zajęć lekcyjnych odbyły się wycieczki do Wolińskiego Parku Narodowego oraz zwiedzanie Kołobrzegu, Trzęsacza, Międzyzdrojów i Świnoujścia. Nie zabrakło rozgrywek sportowych i okazji do integracji na dyskotekach i ogniskach. Były też wycieczki rowerowe i wyprawy do pobliskiego parku wodnego, a bliskość morza i codzienne spacery na plaży pozwoliły choć na chwilę odetchnąć pełną piersią i zapomnieć o krakowskim smogu.

  18 października 2017 Klasy 2b i 2c uczestniczyły w zajęciach pt. "Chemia wszystko może" z dr hab. Andrzejem Danelem z Uniwersytetu Rolniczego.   20-23 października 2016

W jesiennej, krakowskiej edycji "Sztafety Pamięci Młodych," którą Gimnazjum nr 1 organizowało wraz z V Liceum im. Augusta Witkowskiego wzięło udział 16 uczennic z klas II i III naszej szkoły.  Gościły one uczestników Sztafety - młodzież z Francji, Niemiec i Austrii. Oficjalne otwarcie  imprezy, której tematem przewodnim była propaganda, miało miejsce w  piątek 21 października w Muzeum Armii Krajowej. W tym dniu odbyły się również: wykład, tradycyjneOkrągłe Stoły” oraz warsztaty artystyczne. W sobotę 22 października uczestnicy Sztafety pojechali do Auschwitz-Birkenau i uczestniczyli w „Marszu Żywych” w Brzezince.  W niedzielę 23 października w V LO miały miejsce prezentacje w języku polskim, francuskim, angielskim i niemieckim, oraz oficjalne zakończenie sesji. Kolejna sesja Sztafety odbędzie się na wiosnę w Marsylii.

26 października 2016 Klasa 2a wraz z wychowawcą p. Dominiką Babut wybrała się do Teatru Słowackiego, gdzie obejrzała spektakl Wiliama Szekspira "Romeo i Julia". Przedstawienie spotkało się z gorącym aplauzem nastoletniej publiczności. 28 października 2016 Porządkowaniem grobów na Cmentarzu Rakowickim, tak potrzebnym przed Świętem 1 listopada, zajęła się w tym roku klasa 2a. 7 listopada 2016

Uczniowie klas III obejrzeli w kinie Kijów nowy film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń." Projekcję filmu poprzedziła krótka prelekcja naszego historyka, p. Marka Choińskiego, wprowadzająca w tematykę filmu.

  8 listopada 2016

Uczniowie klas I i II uczestniczyli w sesji naukowej "Jak nauki chemiczne pomagają wymiarowi sprawiedliwości." Odbyła się ona na sali gimnastycznej, na ścianach której zawisły wykonane przez uczniów postery wprowdzające w tematykę zajęć. Sesję poprowadzili pracownicy Instytutu Chemii Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Michał Woźniakiewicz i mgr Monika Ciechowska. Podczas sesji uczniowie dowiedzieli się sporo o metodach stosowanych w kryminalistyce, m.in. o daktyloskopii, traseologii i toksykologii. Mieli również możliwość samodzielnie wykonać doświadczenia, na przykład z ujawnianiem śladów odcisków palców na recepcie lekarskiej, wykrywaniem śladów postrzałowych i identyfikacją kodeiny za pomocą odczynnika Marquisa. Sesję zorganizowały p. Elżbieta Korzeniak i p. Małgorzata Kubica.

  9 listopada 2017 Uczniowie klasy 2B wybrali się do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży na sesję z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wiodącym tematem spotkania były wydarzenia związane z wyzwoleniem Krakowa spod władzy zaborczej i zbrojna akcja porucznika Antoniego Stawarza. Wprowadzeniem do relacji o przebiegu działań niepodległościowych były prezentacje filmowe dotyczące rozbiorów, I wojny światowej i bohaterstwie Polaków na różnych frontach. 8 i 9 listopada 2017 Uczniowie klas 3c i 3e uczestniczyli w międzypokoleniowych (dzieci, studenci i seniorzy) warsztatach interdyscyplinarnych ,,Warsztaty - Smart City Lab: Nowe Zabłocie - Creative Generations", dotyczących miejskich wyzwań i problemów. Uczestnicy pracowali nad różnymi obszarami tematycznymi: szeroko rozumianą jakością życia (w tym jakością powietrza), monitorowaniem stanu zdrowia (telemedycyna), przestrzeniami integracji publicznej (parki, mała architektura), urban design, urban farming, aplikacjami mobilnymi i rozwiązaniami informatycznymi (beacony, QR kody) które mają służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Nasi uczniowie  wypracowali wiele rozwiązań w postaci projektów możliwych do wdrożenia przez Urząd Miasta Krakowa, stworzyli prototypy produktów i usług możliwych do komercjalizacji przez startupy. 10 listopada 2016

Duże wrażenie na wszystkich oglądających zrobiło przedstawienie "Droga do Niepodległości", które w przeddzień 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wystawiała na sali gimnastycznej klasa 1b. Rzecz dzieje się na starym strychu, gdzie Maja i Oskar znajdują różne dziwne przedmioty - grającą szkatułkę, pudełko, stare listy, gazety, książki, suknię z 1863 r... W trakcie ich podróży w przeszłość pojawiają się postaci z historii Polski i odgrywają sceny: Przysięgi Kościuszki i Pożegnania Powstańca z 1863. Pojawia się też nauczyciel, który zabrania dzieciom mówić po polsku, wiarus z Legionów Dąbrowskiego opowiadający jak powstał Mazurek Dąbrowskiego i oczywiście Marszałek Józef Piłsudski przemawiający do Legionów. W przedstawieniu nie zabrakło przepięknie wykonanych pieśni patriotycznych, m.in. Kadrówki, Marszu I Brygady i wykonanej solo przez Paulinę Szepieniec Rozkwitały pęki białych róż . Przedstawienie wyreżyserowała wychowawczyni klasy 1b p. Agnieszka Dorosz, przez wsparciu p. Beaty Obrzut i p. Anny Surmy. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy ustawili dekoracje i zajęli się nagłośnieniem, a p. Marcin Kobierski, aktor Teatru Bagatela, dokonał poprawek w scenariuszu i służył radą dotyczącą gry aktorskiej.

11 listopada 2016

Duża grupa uczniów naszej szkoły wraz z przedstawicielami Samorządu Szkolnego po raz kolejny wzięli udział w akcji szerzącej patriotyzm „Tramwaj Patriotyczny.” Charakterystyczny dla Krakowa biało-niebieski pojazd już dwudziesty pierwszy raz wyruszył z przystanku „Teatr Bagatela” wraz z uczniami, którzy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, oraz rozdawali mieszkańcom miasta materiały przygotowane przez organizatora.

  16 listopada 2016

Już po raz dziewiąty odbył się w naszej szkole Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1, p. Mariusza Graniczki. Wzięło w nim udział 12 osób. Wśród dziewcząt 1 miejsce zdobyła Katarzyna Poznańska z 1c, a 2 miejsce jej koleżanka z klasy Natalia Dudziak. Jeśli chodzi o chłopców, to 1 miejsce przypadło Marcinowi Kobiałce z 2e, 2 miejsce zdobył Paweł Morek z 1c, a 3 miejsce Mateusz Wąwoźny też z 1c. W Kategorii ogólnej podium zdobyli sami chłopcy:

1 miejsce: MARCIN KOBIAŁKA kl. 2E

2 miejsce: PAWEŁ MOREK kl. 1C

3 miejsce: MATEUSZ WĄWOŹNY kl. 1C

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

18 listopada 2016 Klasa 2e wraz z wychowawcą, p. Magdaleną Datą, spędziła piątkowy wieczór w Teatrze Bagatela na przezabawnym przedstawieniu Mayday w reżyserii Wojciecha Pokory. 24 listopada 2016

Aż 235 uczniów bawiło się, i to wyśmienicie, na zorganizowanej przez Samorząd Szkolny dyskotece andrzejkowej.

29 listopada 2016

Wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w Spotkaniu z Ciekawą Chemią na Wydziale Chemii UJ. Spotkaniu towarzyszyły doświadczenia z gazami w niskich temperaturach i wykład, na którym dowiedzieliśmy się o zastosowaniach gazów kriogenicznych.

9 grudnia 2016

Klasa 3b wraz z Pocztem Sztandarowym szkoły oraz p. Marek Choiński i p. Teresa Smoter uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy na ul. Sławkowskiej poświęconej pomocy Polaków dla Węgrów w czasie rewolucji 1956r. W uroczystości wziął udział również Premier Węgier, p. Victor Orban, który nawiązując do transportów polskiej krwi, która wspomagała rannych Węgrów mówił o łączącym oba narody braterskich więzach krwi. Miłym zaskoczeniem dla nas był fakt, że Premier Orban na dłuższą chwilę zatrzymał się przy Sztandarze naszej szkoły, przywitał się z naszymi uczniami i nauczycielami podając im rękę, a w swoim przemówieniu zwrócił się do nas, zapraszając polską młodzież do Siemiogrodu i zapowiadając wspólne, polsko-węgierskie stypendia naukowe i wymianę kulturalną.

12 grudnia 2016 Uczniowie klasy 3c wraz z opiekunami - p. Iwoną Rzepecką i p. Małgorzatą Kubicą udali się na Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego, gdzie wysłuchali wykładu mgr inż. Marty Basiagi na temat parazytologii i wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych. 16 grudnia 2016 W ramach projektu "Edukacja oknem na świat" Fundacji "The Bridge" grupa uczennic z klas 3b i 3c uczestniczyła w wykładzie w języku angielskim pt. "Land Degradation" na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego. 19 grudnia 2016

Tegoroczne Jasełka już za nami... Na przestronnej scenie teatru Bagatela uczniowie klasy 2c  pod kierownictwem p. Anny Rutki wystawili przedstawienie Bożonarodzeniowe na podstawie własnoręcznie napisanego scenariusza. W nim, w piękny, artystyczny sposób pokazali bolączki współczesnego świata: samotność, odrzucenie, brak czasu dla najbliższych, pracoholizm czy życie na pokaz. Zaproponowali również skuteczne remedium na te i inne problemy nękające człowieka w XXI wieku: zatrzymanie się na chwilę i zrozumienie prawdziwego sensu Bożego Narodzenia, którym jest dostrzeżenie obrazu Boga w innym człowieku. Duże podziękowania należą się rodzicom uczniów (p. Dobromile Perczyńskiej, p. Urszuli  Guniewicz, pp. Beacie i Łukaszowi Cieślom, pp. Justynie i Adamowi Niedzielinom i p. Piotrowi Sychowi) którzy m.in. stworzyli scenografię do spektaklu, a przed wejściem witali widzów słodkim poczęstunkiem. Natomiast p. Łukasz Żurek, aktor teatru Bagatela, wspomagał całe przedsięwzięcie cennymi radami.

20 grudnia 2016 i 20 stycznia 2017 Korzystając z okazji, że śnieg w tym roku szkolnym spadł dużo wcześniej niż w ostatnich latach, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w narciarsko - snowboardowym wyjeździe do Kluszkowców. Podczas białego szaleństwa wszyscy spędzili ten czas na świeżym powietrzu, doskonaląc swoją technikę jazdy po świetnie przygotowanym stoku. Pogoda jak zwykle dopisała. 19 stycznia 2017

Podczas Gimnazjady na stoku w Sieprawiu, reprezentacja chłopców z naszego Gimnazjum zdobyła pierwsze miejsce i tytuł Drużynowego Mistrza Krakowa w Narciarstwie Alpejskim. Zwycięski skład to : Jan Skała, Adam Koszałka i Mateusz Mikuła . Nasze dziewczęta w składzie Anna Koszałka, Zuzanna Stelmach i Zuzanna Żelazny w tej konkurencji zajęły 6 miejsce. GRATULUJEMY !!!!

  20 stycznia 2017

Klasa 2f wraz z p. Markiem Choińskim wzięła udział w uroczystych obchodach 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Odbyły się one przy Grobowcu Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego na Cmentarzu Rakowickim, a w programie uroczystości, oprócz zapalenia zniczy ku czci bohaterów tamtych wydarzeń, był m.in. krótki rys historyczny p. Konrada Meusa z Uniwersytetu Pedagogicznego.

27 stycznia-4 luty 2017

Podczas ferii zimowych grupa uczniów z naszego Gimnazjum wyjechała do Civetta - w rejon włoskich Dolomitów na tygodniowy wyjazd narciarsko - snowboardowy. Podczas całego pobytu dominowały piękne widoki, super pogoda i rewelacyjne nastroje. Szkoda, że się to tak szybko skończyło...

14 lutego 2017 Grupa 22 uczniów klas 1e, 2b i 2c pod opieką p. Mirosława Maronia uczestniczyła w sesji naukowej "Fascynujący mikroświat" w Instytucie Fizyki UJ. 22 lutego  i  1 marca 2017  Klasy 2b i 2c uczestniczyły w  zajęciach laboratoryjnych z Chemii Sądowej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie zapoznali się z nowoczesnymi metodami stosowanymi w kryminalistyce i obejrzeli aparaturę, która pomaga przy wykrywaniu fałszywych monet i recept lekarskich. Zajęcia zorganizowała p. Elżbieta Korzeniak. 2 marca 2017 Klasa 1e pod opieką p. Mirosława Maronia wybrała się do Instytutu Fizyki UJ, gdzie wysłuchała ciekawego wykładu pt. "Fizyka w Gwiezdnych Wojnach". 6 marca 2017 Na stoku w Spytkowicach odbyły się Mistrzostwa Gimnazjum nr 1 w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Mistrzami naszej Szkoły zostali : w kategorii Narciarstwo Alpejskie - Julia Wojciechowska i Kacper Feliks, w kategorii Snowboard - Julia Pyl i Maksymilian Docew. Najlepsi w każdej kategorii otrzymali puchary, medale i dyplomy. Po zawodach był czas na odpoczynek i ostatnie rekreacyjne zjazdy w tym roku szkolnym. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w zawodach i zapraszamy za rok. 7-12 marca 2017 Uczennice klasy III e: Joanna Dziechciowska, Gabriela Piekara i Katarzyna Zapiec pod opieką Anetty Kapłon uczestniczyły  w  kolejnej sesji Sztafety Pamięci Młodych, która odbyła się tym razem na południu Francji, w Marsylii. Oprócz reprezentacji z Polski składającej się przedstawicielek naszej szkoły i uczniów V Liceum im A. Witkowskiego w Marsylii zjawili się Francuzi, Niemcy, Anglicy i Austriacy.  Temat spotkania Propaganda i werbunek był wzbogacony o kwestie aktualne, takie jak Imigracja w Europie czy Brexit. Uczennice naszej szkoły wzięły udział w spotkaniach ze świadkami wojny -  tak zwanych okrągłych stołach, wykładach, warsztatach artystycznych, pokazały innym uczestnikom przygotowaną jeszcze w Polsce prezentację pod tytułem „Propaganda a zdrowie”, zobaczyły sztukę teatralną, Operetka w Rvensbrück.  Podróżniczkom udało się również znaleźć czas na odkrywanie uroków przepięknej Marsylii. Spotkanie było znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy historycznej,  zawarcia znajomości  z rówieśnikami z innych krajów oraz do doskonalenia języków obcych. 8 marca 2017 Klasa 2b wybrała się do Teatru Słowackiego na spektakl "Arszenik i stare koronki". 14 marca 2017 Uczniowie klas II i III uczestniczyli w dwóch wykładach w ramach konkursu wiedzy o Kresach Wschodnich dawnej Polski  w siedzibie IPN na ulicy Dunajewskiego. Dotyczyły one genezy i początków funkcjonowania Korpusu Ochrony Pogranicza  oraz Operacji polskiej w ZSRR w latach  1937 – 38. 15 marca 2017 Uczniowie klas Id i IIb uczestniczyli w spotkaniu z  panią konsul Republiki Węgierskiej, prof. Adrianne Kormendy w dniu Święta Narodowego Węgier, a dotyczyło dziejów Węgier w XVI i XVII wieku . Temat nawiązywał do niedawnej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, dotyczącej sztuki barokowej Węgier królewskich . 17 marca 2017
  • Klasa 2c wraz z organizatorką zajęć, p. Elżbietą Korzeniak, uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z chemii i biologii na Uniwersytecie Pedagogicznym. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia chemiczne, m.in. wytrącali osady soli i wodorotlenków, przeprowadzali doświadczenia z białkami, oglądali drobne organizmy pod mikroskopem. Niewątpliwą atrakcją zajęć był pokaz doświadczeń z bardzo spektakularnymi efektami, a na koniec klasa została zaproszona do szklarni na dachu budynku, aby zobaczyć rośliny hodowane przez studentów.
  • W godz.18.00 – 22.00  w AGH odbył się Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych, nad którym patronat  objęła Fundacja AGH oraz Fundacja im. Profesora Kazimierza Bartla. Wydarzenie stanowiło kontynuację odbywającej się od sześciu lat Nocy Matematyki. Tym razem jednak z inicjatywy Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Matematyki Stosowanej dr. Jerzego Stochela do królowej nauk – matematyki dołączyły chemia i fizyka. Naszą szkołę reprezentowała 16-osobowa grupa uczniów z klasy I A oraz I C pod opieką p. Małgorzaty Kubicy i p. Barbary Mróz. Spotkanie zaczęło się wykładem inauguracyjnym Na zmarszczki rad, czyli słów kilka o promieniotwórczości wygłoszonym przez dr inż. Pawła Janowskiego z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.  Następnie uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy wzięli udział w warsztatach, pokazach, eksperymentach oraz grach logicznych przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Energetyki i Paliw, Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki Stosowanej. Wieczór był niezwykle pasjonujący i ciekawy. Wszyscy świetnie się bawili, a ośmioro naszych uczniów zdobyło nawet nagrody. Za rok na pewno przyjdziemy znów!
26-31 marca 2017 To był niewątpliwie tydzień szwedzki w naszej szkole... Z rewizytą przyjechały bowiem dwie grupy ze Sztokholmu z zaprzyjaźnionych szkół Aspunddens i Gardesskolan. Na naszych gości czekała piękna, wiosenna pogoda i mnóstwo atrakcji przygotowanych przez gospodarzy: uczniów klas 2c, 2e i 2f oraz koordynatorki wymiany: p. Magdalenę Prodziewicz, p. Barbarę Korzec, p. Izabelę Gandor-Majchrzak i p. Teresę Smoter. W programie był Zamek Królewski na Wawelu, Kazimierz z Synagogą Remuh i starym cmentarzem żydowskim, Fabryka Schindlera, Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kopalnia Soli w Wieliczce. Naszym szwedzkim gościom szczególnie przypadła do gustu wycieczka do krakowskiego zoo połączona ze spacerem na Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego i przepyszne lody, które wyśmienicie smakowały w urokliwej scenerii krakowskiego Starego Miasta. 28 marca 2017 W rekolekcjach dla młodzieży z bp Grzegorzem Rysiem "M&M2" (Młodzi i Miłosierdzie) w Tauron Arenie wzięła udział klasa 2b. 29-31 marca 2017 W naszym parafialnym kościele Św. Piotra i Pawła odbyły się Rekolekcje Wielkopostne, w których wzięli udział uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli. 30 marca 2017 Reprezentacja Gimnazjum nr 1 pod opieką p. Leszka Sawickiego w ramach Gimnazjady wzięła udział w zawodach „Strongmanów”, czyli Krakowskim Wieloboju Siłowym. W składzie drużyny byli: Kacper Brataniec (3c), Damian Błażowski (3a), Szymon Kupnicki (3b) i Damian Gurbiel (3c). Po bardzo zaciekłej walce udało się zakończyć rywalizację na 2 miejscu. Uczniów do zawodów przygotowywali p. Leszek Sawicki i p. Robert Szczepaniak. Gratulujemy! 19-21 kwietnia 2017 Zaraz po Wielkanocy trzecioklasiści z drżącym sercem przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Pierwszego dnia czekały na nich język ojczysty, historia i WOS, drugiego - matematyka i przedmioty przyrodnicze, a koniec zwieńczyły języki obce. 22 kwietnia 2017/25 maja 2017 Dzień Otwarty w tym roku odbył się aż dwukrotnie, w kwietniową sobotę i majowy czwartek. Po raz pierwszy oprowadzaliśmy po szkole kandydatów do XLIV Liceum Ogólnokształcącego, w które w wyniku reformy edukacji zostanie przekształcona nasza szkoła. 26 kwietnia 2017 Klasa 2b wzięła udział w spotkaniu z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. 26-29 kwietnia 2017 W magicznej atmosferze odbył się XXIV Rajd Szkolny Gimnazjum nr 1 im. Ewy Jagiełło. Pięćdziesiąt uczniów i uczennic z naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziło Kotlinę Kłodzką, w której temperatura nas nie rozpieszczała, ale za to w ciągu czterech dni mogliśmy dać się oczarować czterem porom roku. W bajkowej zimowej scenerii zwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią, skąd pojechaliśmy oglądnąć już wiosenny Wodospad Wilczki. Podczas jazdy do następnego punktu programu świeciło nam słońce jak latem, ale Błędne Skały w Górach Stołowych przywitały nas już jesienną aurą. Nie przeszkadzało nam to jednak z uśmiechem na twarzy przeciskać się wśród  labiryntów korytarzy w skałach piaskowcowych. Program Rajdu obfitował jeszcze w takie atrakcje jak zwiedzanie Twierdzy Kłodzko, miasta Kłodzko, Kaplicy Czaszek w Czermnej, a także wyjazd do Czeskiego Skamieniałego Miasta. Koordynatorem wyjazdu był Sławomir Sałaja, który już dzisiaj zaprasza wszystkich chętnych na jubileuszowy Rajd w następnym roku szkolnym. 28 kwietnia 2017 Obchodziliśmy w szkole uroczystość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji klasa 1f wraz z wychowawcą Pauliną Satałą przygotowała przedstawienie przypominające ten ważny moment w historii naszej Ojczyzny. Uczniowie poprowadzili niezwykły program informacyjny, w którym zafundowali wszystkim podróż w czasie – korespondenci zostali wysłani do Sejmu Wielkiego, do Paryża czy też Petersburga, żeby tam porozmawiać z postaciami odgrywającymi kluczową rolę w wydarzeniach z 1791 roku. Nie zabrakło również patriotycznych pieśni jak: „Witaj, majowa jutrzenko” oraz „Polonez 3 maja”. Po przedstawieniu krótkim, ale pięknym koncertem dzieł Chopina zachwycił wszystkich Mateusz Mateja – absolwent naszego Gimnazjum. 8 maja 2017 Międzynarodowy Dzień Tańca uczciliśmy, trochę z opóźnieniem, w oddziale Muzeum Narodowego w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka gdzie obejrzeliśmy przedstawienie "Z tańcem przez wieki" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".   10 maja 2017 Jeśli zajęcia z ekologii, to najlepiej w miejscu, które tym tematem zajmuje się na co dzień.  Klasa 3b pod opieką wychowawcy, p. Teresy Smoter i p. Elżbiety Korzeniak uczestniczyła w arcyciekawych warsztatach w Oczyszczalni Ścieków Płaszów, gdzie na własne oczy i nosy prześledziła całą proces oczyszczania ścieków. Praca w grupach i różnorodność zadań, którymi  trzeba było wspólnie się zająć sprawiły, że był to atrakcyjnie i pożytecznie spędzony czas. Wielkie podziękowania należą się organizatorce całego przedsięwzięcia, p. Monice Kupnickiej, mamie jednego z uczniów klasy 3b. 12 maja 2017 W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy drugiej DSD wzięli udział w II edycji konkursu "Najlepsza Klasę DSD w Krakowie", zorganizowanego przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakwalifikowali się do niego po nakręceniu filmu promującego w języku niemieckim zdrowy tryb życia młodzieży szkolnej. Finał konkursu, który miał charakter rywalizacji między kilkoma klasami z różnych szkół, odbył się w sali wykładowej UJ. Po pełnej emocji i bardzo wyrównanej walce nasi uczniowie zajęli II miejsce. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i ducha walki!   13-21 maja 2017 Grupa uczniów z klasy 2a pod opieką wychowawcy p. Dominiki Babut i p. Magdaleny Młodawskiej wyjechała na wymianę ze szkołą we Frankfurcie nad Menem. Jak co roku, nasi uczniowie mieszkali u rodzin uczniów ze szkoły Anne Frank Schule. Byliśmy z wizytą w ratuszu i zostaliśmy przywitani przez samego bumistrza. Zwiedziliśmy miasto, lotnisko, zoo, rozmaite muzea. Wjechaliśmy na samą górę Main Tower, która ma 240 metrów i z samej góry podziwialiśmy panoramę miasta. Zwiedziliśmy także barokowe miasteczko, Fuldę. Na koniec pobytu polscy i niemieccy uczniowie wykonali wspólnie projekt w języku polskim i niemieckim, podsumowujący naszą wizytę. Jak co roku, uczniowie otrzymali finansowe wsparcie od Organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wyjazd był pełen niezapomnianych wrażeń. Teraz przygotowujemy się do rewizyty uczniów z Frankfurtu, która odbędzie się pod koniec września.   15-17/18 maja 2017 Wszystkie klasy trzecie o świcie wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Program wyjazdu był bardzo bogaty, zwłaszcza w aspekcie poznawania zawiłej i często tragicznej historii Polski. Młodzież zwiedziła bowiem i Muzeum Powstania Warszawskiego, i Muzeum Żydów Polskich "Polin". Był czas na chwilę zadumy i wspomnień o Wielkich Polakach podczas wizyty na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie odwiedzono m.in. groby bohaterów lektury "Kamienie na Szaniec". Bardzo spodobał się Zamek Królewski oraz letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, a przepiękna, słoneczna i ciepła pogoda sprawiła, że Łazienki Królewskie jeszcze bardzo zachwycały swoją urodą. Dla niektórych gwoździem programu był czas spędzony na ciekawych doświadczeniach i dobrej zabawie w Centrum Nauki "Kopernik". Najbardziej jednak zadowolone były klasy 3b i 3f, które przedłużając wycieczkę o dodatkowy dzień, spędziły go odwiedzając Muzeum Fryderyka Szopena w Żelazowej Woli, znaną z przedwojennej działalności o. Maksymiliana Kolbe Bazylikę w Niepokalanowie, oraz przepiękny Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.   19 maja 2017 W naszej szkole odbyła się akcja „Muaythai przeciw narkotykom”. Odwiedzili nas trener Reprezentacji Polski w Muaythai oraz Interkontynentalny Mistrz Świata w tej dyscyplinie sportu p. Rafał Simonides wraz z asystentem p. Zygmuntem Kowalskim. Promowali oni zdrowy tryb życia oparty na sporcie oraz rozwijaniu swoich pasji. Nasi uczniowie dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest tajski boks, poznali jego podstawowe elementy techniczne, a także wysłuchali wykładu dotyczącego narkotyków i skutków ich zażywania. Część praktyczna zaczęła się od rozgrzewki. Później trenerzy uczyli podstawowych uderzeń tajskiego boksu: rękami, łokciami, kolanami oraz nogami. W końcowej fazie nastąpił pokaz kilku chwytów samoobrony, próby ich wykonania oraz próby wydostania się z uścisku trenerów. Na zakończenie p. Simonides pochwalił poziom sportowy uczniów naszej szkoły i motywował ich do nieustannej pracy nad sobą. Spotkanie z tajskim boksem zorganizował p. Leszek Sawicki. 20 maja 2017 Uczeń naszej szkoły, Franciszek Gregoraszczuk z klasy 2d, brał udział w Ogólnoukraińskim Konkursie ,,Kryształy'' im. Eugeniusza Gładszewskiego organizowanym przez Uniwersytet Iwana Franko we Lwowie. Dostał certyfikat za poster ,,Kryształy Kwarcu'', a streszczenie posteru zostało opublikowane w książce wydanej przez Uniwersytet Lwowski. 29 maja-4 czerwca 2017  Spora grupa uczniów naszej szkoły, w większości z klas 2f i 2b, wzięła udział w wycieczce "Śladami Mistrzów" na Białoruś i Litwę. To była świetna lekcja historii i zobaczenie "na żywo" miejsc związanych z wielkimi Polakami: Adamem Mickiewiczem, Marszałkiem Józefem Piłsudskim, Elizą Orzeszkową i  Czesławem Niemenem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. urokliwe Wilno z przepięknymi kościołami i cerkwiami, Uniwersytetem Wileńskim, Ostrą Bramą i bardzo ważnym dla Polaków cmentarzem na Rossie, gdzie pochowane jest serce Marszałka. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło Kowno – piękne hanzeatyckie miasto związane z wieszczem Adamem Mickiewiczem. Odwiedzono również Grodno, Mir, Nieśwież, Zaosie, Nowogródek i malownicze Jezioro Świteź. Pogoda dopisała i wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. 31 maja 2017 Klasa 1B wraz panią Małgorzatą Kubicą i wychowawcą – panią Agnieszką Dorosz uczestniczyła w zajęciach w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten najstarszy w Polsce ogród założony w 1783 roku odgrywa ważną rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury – to żywe muzeum flory całego świata. Po ogrodzie uczniów oprowadzali naukowcy - przewodnicy, prezentując im unikatowe okazy roślin. 1 czerwca 2017 Dzień Dziecka uczciliśmy na dwa sposoby. Przed południem wybraliśmy się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie zwiedziliśmy jedną z wystaw i uczestniczyliśmy w koncercie Tadeusza Polkowskiego,  czyli rapera Tadka. Ten niezwykły muzyk śpiewa o polskiej historii i bohaterach, którzy za wolną Polskę oddali życie, m.in. o Żołnierzach Niezłomnych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Emilu Fieldorfie "Nilu" i Danucie Siedzikównej "Ince".Wieczorem, w naszej sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Szkolny. 8 czerwca 2017 Wieczorem w kinie "Kijów" odbył się zorganizowany przez naszą szkołę koncert charytatywny na rzecz budowy pomnika "Orlęta - Obrońcy Lwowa -1918r".  Biletem wstępu była płyta muzyczna nagrana przez Martę Foltzer i Joannę Garnczarek pt. "Pojedziemy znów do Lwowa", będąca cegiełką na rzecz budowy pomnika. W trakcie koncertu wystąpił m.in. zespół Chawira, Jan Wojdak, Lidia Bogaczówna-Popiel, Wojciech Habela oraz absolwenci naszego gimnazjum. Odbyła się również licytacja figurki Lajkonika podarowanego przez Przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidra i dwuosobowych zaproszeń na spektakle teatrów Słowackiego i Bagateli, brawurowo poprowadzona przez  aktorów Krzysztofa Bochenka i Łukasza Żurka, znanych m.in. ze spektaklu "Mayday". 10 czerwca 2017  W naszej szkole odbył się kolejny już Przegląd Artystyczny. Uczniowie z naszej szkoły prezentowali przed swoimi kolegami i koleżankami swoje talenty i zdolności. Nie zabrakło tańca, śpiewu, gimnastyki, gry na różnych instrumentach, baletu, a nawet jazdy na rolkach. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, a na zakończenie niektórzy wykonawcy bisowali dla publiczności. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ten pokaz! 12 czerwca 2017 Klasa 2b wraz z wychowawcą, p. Ewą Bielą, zwiedziła wystawę "Kraków w czasie okupacji 1939-1945" w Fabryce Schindlera. 19 czerwca 2017 Nasi uczniowie uczestniczyli w Gali wręczenia nagród w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplomy i nagrody za bardzo dobry wynik w tym konkursie odebrali: Tomasz Janeczko(I A), Jakub Brzeźniak i Mateusz Wąwoźny (obaj z I C) oraz Michał Posłuszny (II B). Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach tego bardzo trudnego konkursu. 20 czerwca 2017
  • Grupa uczniów z klas 1d i 1f pod opieką p. Marka Choińskiego uczestniczyła w spotkaniu z ordynariuszem Latakii w Syrii, bp Antoine Chbeir w krakowskiej Kurii. Syryjski biskup uczestniczył w promocji książki "Imigranci u bram - kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI wieku", przedstawiając obecną sytuację w swojej ojczyźnie i sposoby skutecznej pomocy ofiarom wojny.
  • Międzyszkolny Dzień Sportu odbył się w tym roku na stadionie KS Nadwiślan i na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1. Rywalizacja rozegrała się pomiędzy naszą szkołą, a Gimnazjum nr 16. Od samego początku dominowali gospodarze zawodów, wygrywając wszystkie mecze piłki nożnej chłopców i dziewcząt oraz piłki siatkowej dziewcząt z rocznika 2001/2002. Reprezentacja Gimnazjum nr 16 wygrała tylko mecz siatkówki dziewcząt z rocznika 2003. Reprezentacja naszego gimnazjum wygrała również wszystkie konkursy drużynowe i po podliczeniu punktów triumfowała z wynikiem 16:3. Było to już trzecie zwycięstwo Gimnazjum nr 1 w rywalizacji międzyszkolnej, co według regulaminu imprezy dało nam puchar na własność.
21 czerwca 2017 Jak co roku w ostatnim tygodniu zajęć szkolnych odbył się Dzień Międzynarodowy. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością przygotowali stoiska prezentujące poszczególne kraje. Znalazło się na nich miejsce na tradycyjne potrawy i napoje, stroje, zdjęcia i plakaty. Pokazom i degustacjom towarzyszyła muzyka i dobry nastrój. W głosowaniu na najlepsze stoisko laur zwycięstwa przepadł klasom 2c i 3d, które  wspólnie zaprezentowały Meksyk.  Miejsce II zajęła klasa 1f z Tajlandią, a miejsce III - klasa 2a prezentująca Rosję. Zwycięzcom gratulujemy! 22 czerwca 2017 W naszym parafialnym kościele Św. Piotra i Pawła uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. dziękczynnej na zakończenie roku szkolnego. 23 czerwca 2017 Odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Oprócz świadectw, rozdano także dyplomy i przepiękne nagrody książkowe dla naszych najlepszych - laureatów i finalistów konkursów, sportowych championów, osób wyróżniających się pracą społeczną na rzecz szkoły i lokalnej społeczności, a także dla uczniów ze 100% frekwencją na lekcjach. Nie zabrakło też łez wzruszeń, szczególnie wśród trzecioklasistów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę już w nowej szkole ponadgimnazjalnej.