• 07/11/2018

Wdzięczni za Niepodległą Ojczyznę

Na miejsce zawiozły nas autobusy MPK. Sowiniec przywitał nas pięknym błękitnym niebem, rozświetlonym najjaśniejszymi promieniami listopadowego słońca.

Zgromadzeni pod Krzyżem u stóp Kopca, uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie parę słów skierowali do nas nasi nauczyciele historii. Pan Zbigniew Ryba przedstawił historię budowy i losów Kopca, a Pan Marek Choiński nakreślił sytuację międzynarodową końca Wielkiej Wojny. Pan Dyrektor odniósł się do znaczenia ofiary krwi złożonej wówczas - w walkach o kształt odradzającej się Polski. Mówił o wartości jaką stanowiła odzyskana Ojczyzna dla pokoleń o nie walczącą i w niej już urodzonych i wychowanych – porównał to z naszą sytuacją, z postawami po 1989 roku.

Nasz szkolny katecheta Ksiądz Kapelan Marcin Kostka w asyście swojej drużyny harcerskiej odczytał apel poległych – prezentował się wyśmienicie.

Po tej części wszyscy rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie pieśni legionowych po czym udaliśmy się do pobliskiego pawilonu znajdującego się przy kopcu na gorącą i pyszną grochówkę przygotowaną przez naszą szkolną kuchnię.

W ten sposób pragnęliśmy wyrazić naszą dozgonną wdzięczność za odzyskanie niepodległości wszystkim tym, którzy się do tego „cudu” przyczynili – Ojcom Niepodległości i całej rzeszy bezimiennych.